LSS nezahálí ani o prázdninách

Medici a záchranáři se i o prázdninách, a v době zkouškového před prázdninami, účastnili spousty akcí, kde učili první pomoc a zajišťovali zdravotnický dozor. Výběr těch zajímavějších přináším v následujícím článku.

I příslušníci celní správy by měli umět kvalitně poskytnout první pomoc a tak jsme pro ně připravili celodenní školení se spoustou modelových situací. Po rychlém úvodním vysvětlení základních principů první pomoci jsme s celníky projeli ještě správný postup resuscitace, kde ale nebylo moc vysvětlovat, protože všichni přesně věděli, co mají dělat. Při modelových situacích si museli tito muži a ženy v uniformě poradit nejen s resuscitací v úzkém prostoru schodiště, ale i se sraženým chodcem v bezvědomí, pobodanou rusky mluvící ženou, postřeleným kolegou, řidičem s infarktem myokardu a dalšími interními stavy. Milým zjištěním byla ochota všech příslušníků se zapojovat, učit se novým věcem a řešit modelové situace. Za což jim osobně velmi děkuji.

Z dalších festivalů a akcí jste nás mohli vidět na Dni Heleny Zavázalové, Dětském dni Porsche Plzeň, Májovém puchýři na Šídlováku a dokonce i v sousedním kraji v Nové Roli. Na některých akcích jsme jen učili první pomoc, jinde zase maskovali děti, nebo předváděli, co umíme a co máme za vybavení. Jedním z takových dní byla i evakuace základní školy v Nové Roli na Karlovarsku, kde jsme dětem ukázali ošetření osoby nadýchané zplodinami a činnost při dopravní nehodě od začátku do konce. Pro děti jsme si připravili i maskovaná poranění a krátký seminář první pomoci. Vzhledem k tomu, že na akci se dětem prezentovali i hasiči a policisté, vznikl pro ně vlastně takový malý den se složkami IZS.

To že jsou děti akční při všech našich školeních a ukázkách už víme. Větší problém je občas s rodiči, které někdy musíme i nutit k tomu, aby si zopakovali základní resuscitaci, či se zeptali na to, co je zajímá. Na jedné akci naši medici vymysleli báječnou fintu: „Paní/pane, jestli máte řidičský průkaz tak byste to měli vědět, tak mi to pojďte aspoň ukázat.“ Lidé z ulice tak často přišli na to, že už se vlastně resuscituje trošku jinak, než jak se to učili a že se toho vůbec nemusí bát. Jindy nás zase překvapili naši senioři, kteří byli natolik akční a zaujatí, že jsme se jich málem nemohli zbavit. Hlavně tedy, když zjistili, že jim zvládneme s naším vybavením změřit i tlak nebo hodnotu glykemie.

Jedno hezké odpoledne jsme také strávili s dětmi z příměstského tábora v Techmania science center Plzeň. Vysvětlili jsme si základní resuscitaci, ukázali dětem, jak se dělá tlakový obvaz, jak se chovat k člověku s infarktem myokardu, nebo jak zafixovat zlomenou nohu. V jednu chvíli se naše figurantka svalila na zem a předvedla ukázkový epileptický záchvat, který děti hravě vyřešily. Třešničkou na dortu byli naši maskéři, kteří dětem vymysleli roztodivná zranění, od krvácení, po zapíchnutá párátka v ruce.

Ostatně všechno, co jsme přes prázdniny dělali, je možné zhlédnout v naší galerii pod článkem.

Mezi nebem a zemí 2018

První prázdninovou sobotu, 30. 6. 2018, jsme se zúčastnili akce Mezi nebem a zemí, kterou v Mariánských Lázních pořádala neziskovka Traicont z.s.

Na obrovském prostranství dlouhé ploché dráhy se toho dne představili policisté, zdravotnická záchranná služba, hasiči profesionální i dobrovolní, Záchranná služba Royal Rangers, Armáda ČR, neziskovky pracující s mládeží a také my. Děti i dospělé jsme učili nebát se pomoci člověku v nouzi a výukou KPR jsme snad přispěli tomu, že je svět zase o něco poučenější. Organizátoři toho ale měli připraveno mnohem víc. Policisté dětem předvedli služební sebeobranu i vymakaný zákrok proti nebezpečnému pachateli. ZS Royal Rangers si připravila workshop taktické medicíny, kde si roli zachránců vyzkoušeli lidé z davu. Hasiči ukázali vyproštění osob z nabouraného vozidla, kde si roli figuranta střihnul náš Martin. Nakonec jsme měli možnost svézt se bojovým vozidlem pěchoty (BVP), které vozilo celý den děti i dospělé.

Z Plzeňského kraje jsme tu ale nebyli jediní a tak se nám podařilo navázat spolupráci se Záchrannou skupinou SDH Horní Bříza, kteří se zabývají kynologií a my se těšíme na první akci s nimi i jejich čtyřnohými parťáky.

Celou akci jde nakonec okomentovat slovy našeho velitele Tomáše: „Tyjo, nečekal jsem, že to bude až tak velký, neuspořádáme něco podobnýho v Borčáku?“

 

Následující mini fotogalerie zachycuje hlavně členy spolku LSS při jejich pracovním vytížení, kdo by chtěl shlédnout kompletní fotogalerii, může zabrousit na rajče organizátorů zde: https://traicont.rajce.idnes.cz/Mezi_nebem_a_zemi_2018

Facebook spolku Traicont.

Autory fotografií jsem já a Jan Berkovský.

Taktické cvičení v Rozvadově 21.5. 2018

Dne 21. 5. se uskutečnilo historicky zatím největší cvičení integrovaného záchranného systému v Plzeňském kraji, situované v příhraničním Rozvadově a ani my jsme tam, tentokrát v roli figurantů, nemohli chybět. V rámci mezinárodní spolupráce se zúčastnili záchranáři, hasiči a policisté nejen z Plzeňského, Středočeského či Jihočeského kraje, ale také z Bavorska. Kromě “tradičních” zásahových složek se cvičení zúčastnila i pořádková služba PČR, nebo třeba 3 různé Letecké záchranné služby.

Nejen záchranáři, ale i figuranti sehráli důležitou roli v simulované srážce kamionu s davem demonstrantů. Zraněných bylo celkem přes 250, mezi nimi nechyběli ani členové našeho spolku, kteří zde sehráli různé stavy, od lehkých poranění, až po zranění neslučitelná se životem.

Pro nás, figuranty, cvičení znamenalo skvělý náhled do řešení mimořádných událostí s velkým počtem zraněných. Byli jsme překvapení, že, i přes obrovský chaos na místě takové katastrofy, to všechny složky IZS zvládly bravurně a těšíme se na další pokračování příští rok. Zásah se vydařil a jistě vedl k posílení mezinárodní spolupráce integrovaného záchranného systému v případě hromadných neštěstí.

 

V následující galerii můžete zhlédnout pár momentek těsně před začátkem celé situace. Některé záběry mohou být  krvavější, proto upozorňuji předem – jen pro silné žaludky.

SOS Extreme 2018

Letošního jubilejního 10. ročníku metodického cvičení záchranářských družstev SOS extreme, který se konal o víkendu 27. – 29. dubna v oblasti Brd se účastnily hned 3 týmy z našeho spolku.

Soutěž začala noční etapou, kdy si týmy ve spolupráci s ostatními složkami IZS musely poradit s náročnou hromadnou dopravní nehodou v tunelu, kde kromě několika osobních vozidel došlo i k havárii eskortních vozů vězeňské služby převážejících vězně. Celkem bylo na místě namaskováno přes 130 zraněných figurantů, které týmy musely roztřídit dle závažnosti poranění, ošetřit a dopravit do nemocnice.

Téměř bez oddychu vyrážely týmy v brzkých ranních hodinách na denní etapu. Na trase dlouhé bezmála 39 km na záchranáře čekalo celkem 10 stanovišť zaměřených na přednemocniční neodkladnou péči, jejichž předlohou byly reálné výjezdy a které prověř

ily jak zdravotnické, tak i technické schopnosti zasahujících. Týmy si tak vyzkoušely mimo jiné: resuscitaci v terénu, záchranu tonoucích z vody, fyzicky náročnou záchranu na laně, domácí násilí, traumata, intubaci či navrtání intaoseálního vstupu. Na trati je mimo náročného terénu čekalo i mnoho překá

žek ve formě spadlých drátů vysokého napětí, automobilu který sjel do rybníka, či požáru haly, ze které hasiči vytáhli popáleného člověka i zraněného hasiče.

V neděli se pak konalo slavností vyhlášení výsledků v Barokním sále Skalka, přičemž týmy z LSS se umístily na 7. , 11. a 16. místě.

 

Pár fotek v následující fotogalerii:

Výuka rodičů dětí z MŠ kardinála Berana Plzeň

Ve dnech 19.4. a 26.4. jsme navečer navštívili Mateřskou školu kardinála Berana Plzeň. Učili jsme zde zájemce z řad rodičů, ve výuce jsme kladli zvláštní důraz na obstrukci dýchacích cest, resuscitaci a typické život ohrožující stavy u malých dětí.

Vše jsme s rodiči vyzkoušeli prakticky, pustili si pár ukázek na videu. V průběhu celého večera panovala klidná atmosféra, kterou jen podpořila skvělá káva a domácí zákusek vyrobený jednou z učitelek. Rodiče byli zvídaví, přátelští a navzájem si otevřeně sdělovali své zkušenosti a zážitky, u kterých jsme se i přes jejich závažnost často dost nasmáli.

Celý večer jsme si moc užili a těšíme se na další spolupráci s Mateřskou školou Kardinála Berana Plzeň.

 

Pár fotek v následující fotogalerii…