LSS nezahálí ani o prázdninách

Medici a záchranáři se i o prázdninách, a v době zkouškového před prázdninami, účastnili spousty akcí, kde učili první pomoc a zajišťovali zdravotnický dozor. Výběr těch zajímavějších přináším v následujícím článku.

I příslušníci celní správy by měli umět kvalitně poskytnout první pomoc a tak jsme pro ně připravili celodenní školení se spoustou modelových situací. Po rychlém úvodním vysvětlení základních principů první pomoci jsme s celníky projeli ještě správný postup resuscitace, kde ale nebylo moc vysvětlovat, protože všichni přesně věděli, co mají dělat. Při modelových situacích si museli tito muži a ženy v uniformě poradit nejen s resuscitací v úzkém prostoru schodiště, ale i se sraženým chodcem v bezvědomí, pobodanou rusky mluvící ženou, postřeleným kolegou, řidičem s infarktem myokardu a dalšími interními stavy. Milým zjištěním byla ochota všech příslušníků se zapojovat, učit se novým věcem a řešit modelové situace. Za což jim osobně velmi děkuji.

Z dalších festivalů a akcí jste nás mohli vidět na Dni Heleny Zavázalové, Dětském dni Porsche Plzeň, Májovém puchýři na Šídlováku a dokonce i v sousedním kraji v Nové Roli. Na některých akcích jsme jen učili první pomoc, jinde zase maskovali děti, nebo předváděli, co umíme a co máme za vybavení. Jedním z takových dní byla i evakuace základní školy v Nové Roli na Karlovarsku, kde jsme dětem ukázali ošetření osoby nadýchané zplodinami a činnost při dopravní nehodě od začátku do konce. Pro děti jsme si připravili i maskovaná poranění a krátký seminář první pomoci. Vzhledem k tomu, že na akci se dětem prezentovali i hasiči a policisté, vznikl pro ně vlastně takový malý den se složkami IZS.

To že jsou děti akční při všech našich školeních a ukázkách už víme. Větší problém je občas s rodiči, které někdy musíme i nutit k tomu, aby si zopakovali základní resuscitaci, či se zeptali na to, co je zajímá. Na jedné akci naši medici vymysleli báječnou fintu: „Paní/pane, jestli máte řidičský průkaz tak byste to měli vědět, tak mi to pojďte aspoň ukázat.“ Lidé z ulice tak často přišli na to, že už se vlastně resuscituje trošku jinak, než jak se to učili a že se toho vůbec nemusí bát. Jindy nás zase překvapili naši senioři, kteří byli natolik akční a zaujatí, že jsme se jich málem nemohli zbavit. Hlavně tedy, když zjistili, že jim zvládneme s naším vybavením změřit i tlak nebo hodnotu glykemie.

Jedno hezké odpoledne jsme také strávili s dětmi z příměstského tábora v Techmania science center Plzeň. Vysvětlili jsme si základní resuscitaci, ukázali dětem, jak se dělá tlakový obvaz, jak se chovat k člověku s infarktem myokardu, nebo jak zafixovat zlomenou nohu. V jednu chvíli se naše figurantka svalila na zem a předvedla ukázkový epileptický záchvat, který děti hravě vyřešily. Třešničkou na dortu byli naši maskéři, kteří dětem vymysleli roztodivná zranění, od krvácení, po zapíchnutá párátka v ruce.

Ostatně všechno, co jsme přes prázdniny dělali, je možné zhlédnout v naší galerii pod článkem.

Září 2022

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30