Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/175940/virtual/www/domains/lsszs.cz/wp-content/themes/generatepress/functions.php on line 73
Senioři už umí poskytnout první pomoc – Life Saving Support
Senioři už umí poskytnout první pomoc

Senioři už umí poskytnout první pomoc

“Mladší generace se učí od té starší”. Zavedené pravidlo jsme společně s Ústavem sociálního a posudkového lékařství při LFP UK stihli během třech čtvrtečních odpolední s úspěchem zbořit.

Když nás na jaře roku 2018 oslovil ústav s myšlenkou výuky první pomoci pro posluchače Univerzity třetího věku, nadšeně jsem jako zástupce spolku souhlasila. Po několika měsících jsem z původního entusiasmu vystřízlivěla, to když vyvstala otázka: “A jak chceme zaujmout dospělé lidi, když jsme doposud spíše orientovaní na učení v dětských kolektivech?” Výzva byla přijata. A tak jsme se mezi 22.listopadem a 6.prosincem roku 2018 dali do práce.

Ve třech dvouhodinových lekcích jsme posluchačům představili nejen náš spolek, ale především jim ukázali, že první pomoc dokáže poskytnou skutečně každý – nehledě na věk a možné indispozice. Jednoduché zvednutí telefonu a zavolání na dispečink zdravotnické záchranné služby může rozhodnout o přežití. Zástava krevního oběhu se nemusí týkat jen starších obyvatel, ale i těch mladých a nejmenších a že laické stlačování hrudníku při srdeční zástavě není nezvládnutelný olympijský desetiboj pro vysportované atlety, ale jednoduchá a mechanická opakující se činnost. Také jsme naše seniory naučili, že prevence nemocí je mnohdy účinnější, než samotná léčba.

Podařilo se nám vyvrátit několik mýtů, které kolují mezi lidmi, a nahradit je čerstvými informacemi.

Závěrečnou maturitu –  cvičný zásah s pěti stanovišťmi, kde si posluchači vyzkoušeli nově získané znalosti a praktické dovednosti – zvládli všichni na výbornou.

Jak se nám podařilo zaujmout dospělé lidi? Řekla bych, že s drobnými modifikacemi stejně, jako žáky a studenty. Že principy výuky, které stavíme na praktickém nácviku a jednoduchém vysvětlení teorie, mají uplatnění napříč všemi věkovými kategoriemi.

Na závěr bych ráda poděkovala našim členům za to, že si v nabitém programu našli čas a nadšení, a Ústavu sociálního a posudkového lékařství za důvěru nám vloženou.

Tenhle článek pro vás sepsala: Eva Pešková

[foogallery id=”644″]

Napsat komentář